Technologia

Dlaczego smartfony mają przewagę nad tabletami?

Tablet a smartfon

Na rynku e-commerce widzimy silne wzrosty obrotów, mimo ogólnego kryzysu. Co widać wyraźnie w wynikach giełdowych gigantów e-commerce, ale też w statystykach udostępnianych przez platformy sprzedażowe. Wraz z ogólnym wzrostem sprzedaży online rośnie też popularność urządzeń mobilnych jako narzędzi do zakupów na rynku e-commerce. Według raportu Gemius o stanie rynku e-commerce w Polsce, z urządzenia mobilnego korzysta podczas zakupów ponad 70% użytkowników. Szczególnie najmłodsi użytkownicy robią zakupy częściej korzystając ze smartfonów (92% w grupie 15-24 lat) niż z komputera. Użytkownicy rzadziej wskazują też na problemy z robieniem zakupów za pomocą smartfonów lub tabletów, aczkolwiek wciąż ok. 40% wskazuje na trudności z wypełnianiem formularzy i niedostosowanie stron sklepów do urządzeń mobilnych. Jednakże, podczas gdy smartfony do zakupów wykorzystuje ponad dwie trzecie (69%) kupujących, z tabletów korzysta tylko 24% z nich. Skąd taka popularność smartfonów w porównaniu do tabletów? Oto kilka powodów, dla których smartfony mogą być w codziennym użytkowaniu lepszym wyborem niż laptop lub tablet.

Smartfon zawsze pod ręką

Smartfony pozwalają połączyć się z Internetem praktycznie z dowolnego miejsca. Za pomocą tego urządzenia można wyszukiwać informacje, wysyłać e-maile, robić zdjęcia, nawigować po mieście i odtwarzać muzykę – często jednocześnie. Z drugiej strony, nawet jeśli technicznie rzecz biorąc, dałoby się napisać 20-stronicowy artykuł na smartfonie, to raczej nie warto. Są zadania, do których smartfon jest idealny, takie do których się nadaje, ale też takie, do których się zdecydowanie nie nadaje. Smartfony ludzie mają prawie zawsze w zasięgu ręki i zabierają je wszędzie ze sobą. Rezydują w kieszeniach i torebkach prawie każdego. Nawet w domu użytkownicy smartfonów trzymają je gdzieś przy sobie. Niezależnie od tego, czy chcesz surfować po sieci, odbierać wiadomości, sprawdzać pogodę czy dzwonić, smartfon jest prawie zawsze w zasięgu ręki. Smartfony ludzie zabierają ze sobą nawet wtedy, gdy biorą inne przenośne urządzenie, jak tablet czy laptop. Pytanie jakie zadajemy sobie wychodząc z domu nie brzmi w gruncie rzeczy „smartfon czy tablet”, ale czy sam telefon wystarczy, czy trzeba również zabrać tablet lub laptopa.

Zalety smartfonów – łączność ze światem

Smartfony to przede wszystkim telefony komórkowe, a dopiero w drugiej kolejności przenośne komputery. Podczas gdy wiele tabletów, a nawet niektóre laptopy są wyposażone w możliwość łączenia się z sieciami komórkowymi, w przypadku smartfonów jest to stałym elementem wyposażenia – niejako definiującą cechą smartfonów. Choć obecnie wydaje się, że sieci Wi-Fi są wszechobecne, nadal istnieją rozległe obszary, na których nie ma sieci bezprzewodowej, ale smartfony nadal mogą odbierać sygnał 3G, 4G, a może nawet 5G. Większość smartfonów może również działać jako przenośny hotspot Wi-Fi, umożliwiając udostępnianie komórkowego połączenia danych, z którego mogą korzystać inne urządzenia aby łączyć się z praktycznie dowolnego miejsca. Być może dlatego aż 70% użytkowników sprawdza ceny produktów na urządzeniach mobilnych podczas zakupów stacjonarnych.

Zalety smartfonów – rozmowy głosowe

Spróbuj pogadać z kimś prze laptop lub tablet. Teoretycznie możesz wykonywać połączenia z aplikacji takich jak Skype, Messenger, czy Discord przez laptop lub tablet, ale bez słuchawek tylko teoretycznie. Jednak tylko w przypadku smartfonów można powiedzieć jednoznacznie, że to dedykowane urządzenia komunikacyjne. Czasami najlepszym wyjaśnienia problemu, załatwienia spraw, lub skoordynowania działań, nie wspominając już o jakże ważnym podczas pandemii podtrzymywaniu relacji jest faktyczna rozmowa, a smartfony zapewniają, że można wykonywać i odbierać połączenia praktycznie z dowolnego miejsca. Często zapewniają też lepszą jakość połączenia niż w przypadku aplikacji do komunikacji przez Internet, szczególnie gdzieś w drodze, gdzie Wi-Fi bywa różnej jakości. Tablet z łącznością komórkową zwykle też to potrafi, ale jest znacznie mniej wygodny – bez słuchawek, najlepiej bezprzewodowych, będzie ciężko.

Zalety smartfonów – SMSy

Oprócz połączeń głosowych smartfony umożliwiają również komunikację za pośrednictwem wiadomości tekstowych. Jest to komunikacja bardziej bezpośrednia i szybsza niż e-mail, ale mniej inwazyjna niż połączenie głosowe. Działa praktycznie wszędzie, bez konieczności logowania się do konkretnej aplikacji mobilnej czy usługi. Jest to wygodny sposób wysyłania innym krótkich informacji lub uzyskiwania odpowiedzi na proste pytania. Można to zrobić za pomocą kilku przeciągnięć i dotknięć, bez konieczności uruchamiania komputera. Producenci zwykle dbają też o sprawność działania dedykowanej aplikacji do SMSów, co czyni ją często szybszą do poczty czy komunikatorów, szczególnie na słabszych urządzeniach. Tablet z łącznością komórkową oczywiście potrafi równie dobrze wysyłać SMSy, aczkolwiek trochę trudniej obsługuje się go w biegu jedną ręką, w drugiej trzymając kawę, a w trzeciej poręcz.

Zalety smartfonów – wszechstronność

Smartfony to taki szwajcarski scyzoryk XXI wieku. I tak jak scyzoryk, który ma bardzo przyzwoity nóż, ale naprawdę kiepskie nożyczki, urządzenia te różnie sprawdzają się pod względem różnych zastosowań. Mimo to dobrze jest wiedzieć, że może to być telefon, aparat fotograficzny, przenośny odtwarzacz muzyki, nawigacja GPS, czytnik e-booków, lub cokolwiek czego w danym przypadku potrzebujesz. Może nie są to najlepsze urządzenia pod względem wykonywania większości z tych funkcji, ale miło jest wiedzieć, że zrealizują zadania przynajmniej w jakimś stopniu. A zwykle mamy je przy sobie 24/7. Tablet również zastępuje wiele innych urządzeń, ale robi to nie lepiej od smartfonów, a trudniej mieć go stale przy sobie. A cały numer polega przecież na tym, żeby móc skorzystać z funkcji innych urządzeń kiedy nie wiedzieliśmy, że będą nam potrzebne.

Tablet czy smartfon – pojedynek urządzeń mobilnych

Czy smartfony są najlepszymi przenośnymi komputerami? Na pewno są to najwygodniejsze i najbardziej dostępne urządzenia, choć istnieje wiele zadań, w których laptop lub tablet ma o wiele większy sens. Dlaczego więc ludzie korzystają raczej ze smartfonów niż z tabletów do robienia zakupów? Wydawałoby się, że tablet ma tu pewną przewagę – ponad jedna trzecia kupujących mobilnie wskazuje, że strony sklepów nie są dostosowane do smartfonów. Jednak liczba tych odpowiedzi zmalała w stosunku do lat poprzednich, co wskazuje, że jest z tym coraz lepiej; rośnie też liczba dedykowanych aplikacji zakupowych na smartfony. Jednakże największą przewagą smartfonów jest to, że niemal każdy zawsze ma te urządzenia przy sobie, podczas gdy nie każdy ma tablet, a przede wszystkim nie zawsze ma go ze sobą. Sugeruje to, że duża część zakupów mobilnych jest spontanicznych, inspirowanych przypadkowo zobaczoną reklamą (np. w social mediach) lub rozmową. Możliwe też, że część tych spontanicznych zakupów dokonują klienci sklepów stacjonarnych sprawdzający ceny online na smartfonie. Kluczowe znaczenie może jednak mieć fakt, że zakupów za pomocą smartfonów znacznie częściej dokonują osoby młode, dla których telefon w ogóle jest głównym urządzeniem służącym do rozrywki, komunikacji i nauki. Przewaga smartfonów może więc też wynikać ze specyficznej kultury tzw. pokolenia Z.

Może Ci się spodobać