Technologia

Jakie technologie wykorzystywane są w logistyce?

Technologie w logistyce

Wyzwaniem dla każdej współczesnej firmy jest nie tylko sprostanie konkurencji w ich branży, ale również pomnażanie dochodów przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów, związanych z prowadzeniem działalności biznesowej. Do osiągnięcia tego celu niezbędne są odpowiednie procesy logistyczne, wykorzystujące nowoczesne rozwiązania – szczególnie z zakresu IT. Jakie nowe technologie w logistyce warto wprowadzić, aby usprawnić jeszcze bardziej funkcjonowanie firmy? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Nowoczesne technologie w logistyce. Zarządzanie firmą może być prostsze!

Innowacyjne rozwiązania to dla wielu przedsiębiorców szansa na osiągnięcie sukcesu w biznesie. Obecnie, aby zyskać renomę w branży, niezbędne staje się podążanie za aktualnymi trendami, które to zakładają wdrażanie nowoczesnej technologii na wielu płaszczyznach funkcjonowania firmy. Wszystko po to, aby ułatwić klientom codzienność, np. nadawanie paczek. I choć zastosowanie odpowiednich procesów czy też usług często jest czasochłonne i pracochłonne, każda chwila poświęcona logistyce przyczynia się do usprawnienia działań podejmowanych przez firmę. Zarządzanie nawet najbardziej rozwiniętym przedsiębiorstwem może więc być proste, a także wygodne! Trzeba jednak pamiętać, że jest ono możliwe wyłącznie przy wprowadzeniu odpowiednich działań z zakresu automatyzacji, digitalizacji czy informatyzacji. Sprawdźmy zatem, z czym dla firmy wiąże się pojęcie e-logistyki!

Czym jest e-logistyka?

E-logistyka to dział logistyki, który swoje działania koncentruje wokół Internetu oraz systemów informatycznych. Poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii, usprawnia ona zarządzanie procesami biznesowymi w firmie w praktycznie każdej branży, usprawniając cały proces pracy przedsiębiorstwa, a tym samym zwiększając popyt na jego usługi. Za pomocą działań wchodzących w zakres e-logistyki, pogłębieniu ulega integracja między łańcuchami i sieciami dostaw. Ponadto jest to dziedzina odpowiedzialna za planowanie, realizację i nadzorowanie przepływu materiałów produkcyjnych, gotowych towarów czy informacji, jak również optymalizację transportu. Z założenia każdy etap realizacji odbywa się przy wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań.

Główne zadania e-logistyki

Informatyka w logistyce jest odpowiedzialna za wsparcie bardzo wielu procesów, a będą to:

 • magazynowania towarów,
 • zaopatrzenia przedsiębiorstwa,
 • dystrybucji,
 • planowania,
 • realizacji zleceń,
 • transportu,
 • obsługi zamówień,
 • przyjmowania płatności,
 • gromadzenia i przechowywania informacji.

Korzyści płynące z wykorzystywania e-logistyki

Nie da się ukryć, że działanie e-logisytki wpływa praktycznie na każdy etap funkcjonowania działalności gospodarczej. Wykorzystana w odpowiedni sposób, może przyczynić się do optymalizacji – a nawet i redukcji! – kosztów, a tym samym wzrostu przychodów w firmie i pomóc wybić się w branży. Nowoczesne technologie stosowane w logistyce:

 • optymalizują procesy zachodzące na terenie parku logistycznego, jednocześnie zwiększając nad nimi kontrolę,
 • umożliwiają optymalne wykorzystanie czasu (skracają czas potrzebny do realizacji działań logistycznych, związanych z łańcuchem dostaw czy cyklem składania zamówień),
 • umożliwiają przeprowadzanie skutecznych badań rynku,
 • wpływają na proces skutecznego magazynowania,
 • optymalizują czas niezbędny do kompletacji towarów,
 • redukują liczbę błędów,
 • ograniczają papierową dokumentację do minimum.

Podział systemów informatycznych w logistyce

Wykorzystywanie systemów informatycznych w logistyce to sposób na sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem. Chcesz wiedzieć, jak usprawnić działanie Twoich usług i jakie systemy IT warto wdrożyć w firmie? Sprawdź poniższą listę!

Systemy ERP (Enterprise Resources Planning)

ERP to najbardziej kompleksowy ze wszystkich systemów informatycznych w logistyce. Służy on do planowania i zarządzania wewnętrznymi zasobami przedsiębiorstwa, skupiając się na wszelkich zdarzeniach zachodzących w firmie – począwszy od zapotrzebowania na surowce, poprzez magazynowanie, aż po sprzedaż i dystrybucję usług.

Dodatkowo system ERP pozwala zdobyć informacje na temat aktualnie panujących warunków na rynku czy daje dostęp do pomocnych analiz finansowych. Dzięki temu w firmie zwiększa się wydajność produkcyjna, a zarządzanie informacjami jest lepiej zorganizowane.

System WMS (Warehouse Management System)

Systemy informatyczne WMS służą do zarządzania powierzchnią magazynową, a konkretnej przepływem towarów na jej terenie. Niekiedy mogą stanowić część integralną z system ERP, co znacznie uskutecznia pracę przedsiębiorstwa. Niekiedy jednak przyjmują postać osobnego narzędzia, o czym trzeba pamiętać.

System CRM (Customer Relationship Management)

Działania systemu CRM koncentrują się na nadzorowaniu i pogłębianiu relacji z potencjalnymi i stałymi klientami. Do głównych działań należą optymalizacja sprzedaży, prowadzenie skutecznych kampanii marketingowych, czy zapewnianie klientom jakościowej obsługi (także po zakończeniu transakcji). Dodatkowo CRM pozwala na prowadzenie bieżącej analizy rynku oraz usprawnia proces zarządzania zamówieniami składanymi przez klientów na Twojej stronie.

System SRM (Supplier Relationship Management)

Oprogramowanie SRM ma z kolei wspierać zarządzanie relacjami z dostawcami. Wdrożona automatyzacja pozwala kierować bazą dostawców w Twojej branży, integrować operacje zachodzące w przedsiębiorstwie, jak również zwiększa przejrzystość zapasów. Dodatkowo SRM ułatwiania analizowanie i ocenę dostawców oraz ułatwia zarządzanie zamówieniami i procesem dostaw.

System SCM (Supply Chain Management)

SCM to z kolei system zarządzania łańcuchami dostaw, związany z zarządzaniem przepływem informacji, produktów oraz finansów pomiędzy firmami. Jego zadaniem jest skuteczne wspieranie procesów produkcyjnych oraz sprzedaży, jak również wspomaganie strategii organizacyjnych w przedsiębiorstwie.

Systemy MRP (Material Requirements Planning)

Systemy MRP koncentrują się zaś na procesach związanych z określaniem zapotrzebowania na zasoby materiałowe, potrzebne do wyprodukowania końcowych produktów. Za jego pomocą można dokładnie obliczyć ilość potrzebnych surowców, jak również zaplanować terminarz dostaw i transportu. Ponadto system MRP stale kontroluje stany magazynowe oraz wysyła informację, kiedy zasoby spadną poniżej określonej normy. Dodatkowo jest on odpowiedzialny za optymalizację kosztów związanych z magazynowaniem oraz amortyzacją.

System MPS (Master Production Scheduling)

System MPS, znany jako główny harmonogram produkcji, skupia się na planowaniu procesu produkcyjnego oraz dostosowywania go do potrzeb sprzedażowych.

Systemy DRP (Distribution Resource Planning)

Systemy DRP skupiają się na planowaniu procesów dystrybucyjnych, poprzez zarządzanie zamówieniami oraz ich dostawą – zarówno do pośredników, jak i klientów docelowych. Wdrożenie DRP umożliwia skrupulatne monitorowanie zamówień, co finalnie pozwala na zoptymalizowanie stanów magazynowych, jednocześnie obniżając koszty magazynowania i amortyzacji.

Systemy TMS (Transportation Management System)

Systemy TMS służą do zarządzania transportem. Ich głównym zadaniem jest wsparcie procesów planowania, monitorowania, rozliczania oraz zarządzania środkami transportu. Funkcjonalności tego systemu sprawdzą się głównie w przedsiębiorstwach spedycyjnych oraz logistycznych.

Sprawne zarządzanie firmą? Postaw na nowoczesne systemy informatyczne!

Systemy informatyczne w logistyce z powodzeniem optymalizują usługi oferowane przez firmy z praktycznie każdej branży. To właśnie one odpowiadają za uskutecznienie działań podejmowanych na wielu płaszczyznach – począwszy od dystrybucji, aż po kwestie związane z terminowym transportem zamówienia do finalnego odbiorcy. Niekiedy także pozwalają na rozszerzenie usług danego przedsiębiorstwa. Innowacyjna forma wparcia funkcjonowania biznesu pozwala zwiększyć efektywność działań podejmowanych przez firmę. Jeżeli więc chcesz rozwijać swój biznes, nie bój się powierzyć go w wirtualne ręce informatycznych rozwiązań! Postaw na zadowolenie i dobre relacje z klientami!

Może Ci się spodobać