Kurier

Jak pakować niewielkie paczki?

Pakowanie paczek

Każdy, kto choć raz stanął przed koniecznością wysłania paczki, doskonale zdaje sobie sprawę, że jest to czynność, której nie można bagatelizować! Przykrą konsekwencją zaniedbania tej kwestii może bowiem stać się uszkodzenie zawartości przesyłki w transporcie. Finalnie więc zamiast długo wyczekiwanych towarów, odbiorcy otrzymają ich… zniszczoną namiastkę. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy więc dobrze przygotować paczkę w odpowiedni sposób – używamy zabezpieczenia i idealnego opakowania. O czym jeszcze trzeba pamiętać? jak przygotować paczkę? Sprawdźmy!

Sposoby pakowania towarów. Dlaczego to takie istotne?

Niewątpliwie zadaniem każdej firmy kurierskiej jest bezpieczny i terminowy transport przesyłek od nadawcy do odbiorcy. W trakcie przewozu mogą jednak wystąpić pewne zdarzenia losowe, których nie przewidzi – a już tym bardziej którym nie zaradzi! – nawet najzmyślniejszy z kurierów. Dotyczy to sytuacji, w których to uszkodzeniu ulega zawartość przesyłki, co ma związek z zastosowaniem nieodpowiedniej metody pakowania przez wysyłającego. Należy bowiem podkreślić, że to właśnie on, a nie kurier, jest odpowiedzialny za odpowiednie zabezpieczenie przesyłki i jej zawartości. Konsekwencje nieprawidłowego pakowania mogą okazać się dla klienta bardzo nieprzyjemne. Oprócz tego, że wysyłane przez niego przedmioty mogą ulec absolutnemu zniszczeniu (przez co będą nadawać się wyłącznie do wyrzucenia), może on zostać pociągnięty do odpowiedzialności, jeżeli zawartość opakowania w jakikolwiek sposób uszkodzi elementy zaopatrzenia firmy kurierskiej. Skoro już wiemy, dlaczego warto zadbać o bezpieczny transport, sprawdźmy, jak go zapewnić!

Jak pakować paczkę dla kuriera?

Każdy, kto zastanawia się, jak zapakować przesyłkę do wysyłki, powinien wziąć pod uwagę trzy bardzo istotne rzeczy: wrażliwość wysyłanego produktu na uszkodzenia, opakowanie zewnętrzne, wielkość naszej paczki oraz właściwe zabezpieczenie zawartości przesyłki. Jak więc krok po kroku przygotować przesyłkę dla kuriera?

Określ wymiary przesyłki i sprawdź ofertę firmy kurierskiej

Aby móc zacząć pakować paczki dla kuriera, trzeba dobrze znać ich wymiary. W pierwszej kolejności należy więc zważyć i zmierzyć wysyłane produkty, aby móc dobrać odpowiedni rozmiar opakowania. Proces wysyłki warto rozpocząć także od przejrzenia ofert firm kurierskich. Dlaczego? Powód jest prosty! Każda z nich funkcjonuje w oparciu o indywidualnie sporządzony regulamin, wobec czego maksymalne dopuszczalne wymiary przesyłek standardowych mogą nieznacznie różnić się między sobą. W przypadku firmy InPost suma wymiarów standardowej przesyłki wynosi 220 cm. Jeżeli wymiary nadawanej paczki ją przekraczają lub jeśli którykolwiek z wymiarów przekracza 120 cm, mamy do czynienia z paczką niestandardową. Dzięki znajomości wymiarów nadawca może od razu poznać cenę, jaką przyjdzie mu zapłacić za daną usługę kuriera.

Zapakuj przedmioty w wytrzymałe opakowanie

Po określeniu wymiarów i wyborze firmy kurierskiej, która będzie odpowiadać za bezpieczeństwo przesyłki (także tej niewielkiej) w trakcie dostarczania jej do odbiorcy, można przystąpić do pakowania paczki! Ten krok warto rozpocząć od znalezienia odpowiedniego opakowania. Rozważając tę kwestię, należy mieć na uwadze przede wszystkim fakt, iż w trakcie sortowania czy transportu paczka może być narażona na rzucanie, upadki czy trzęsienie. Dlatego też opakowanie zewnętrzne zawsze powinno być wytrzymałe i musi ono odpowiednio chronić zawartość przed zniszczeniem. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie kartonowych pudełek, wykonanych z grubego materiału. Są one odporne na wgniecenia, naderwania czy upadki, dzięki czemu ochronią paczkę przed niespodziewanymi upadkami w sortowni lub na pace samochodu kurierskiego. Dodatkowo są one uniwersalne, w związku z czym łatwo zapakować do nich przedmioty o różnorodnym kształcie lub zmiennej wielkości. Zawsze warto wybierać takie opakowania, które wymiarami są jak najbardziej zbliżone do gabarytów zawartości Twojej paczki. Na przykład, gdy masz niewielką przesyłkę, to staraj się wybierać małe opakowanie i dodatkowo zabezpiecz środek. Gdy wybierzesz zbyt duży karton, to Twój produkt może się przemieszczać w nim, wobec czego bezpieczny transport okaże się utrudniony!

Zabezpiecz zawartość oraz wolne przestrzenie w paczce

Towar stanowiący zawartość paczki zawsze powinien być dodatkowo zabezpieczony. Ze szczególną uwagą należy zapakować paczkę zawierającą delikatne przedmioty, ponieważ to właśnie one są najmniej odporne na uszkodzenia. Delikatne przedmioty można owinąć folią bąbelkową, folią stretch lub zabezpieczyć za pomocą papieru. Przy bardziej wymagających towarach, które wymagają unieruchomienia, sprawdzą się także styropianowe bloki czy poduszki powietrzne. Po umieszczeniu przedmiotów w opakowaniu zadaniem nadawcy staje się wypełnienie wolnych przestrzeni w paczce. Można wykorzystać do tego specjalne wypełniacze, w postaci folii bąbelkowej, wełny drzewnej, skropaku czy zmiętego papieru. Warto jednak pamiętać, aby pustych miejsc było jak najmniej! Dzięki temu pakowanie paczek będzie mniej wymagające, a zawartość lepiej zabezpieczona!

Zabezpiecz paczkę na zewnątrz i naklej odpowiednie etykiety

Jeżeli towar został odpowiednio zapakowany i umieszczony w solidnym opakowaniu, nadchodzi czas na zabezpieczenie paczki od zewnątrz. W pierwszej kolejności musisz porządnie zakleić pudełko na łączeniach za pomocą trwałej i szerokiej taśmy klejącej. Najlepiej zrobić to podwójnie, aby mieć pewność, że opakowanie nie otworzy się w najmniej spodziewanym momencie. Tak przygotowana przesyłka powinna zostać oznaczona przez nadawcę za pomocą etykiety zawierającej numer przewozowy i dane odbiorcy. Dzięki temu nie zaginie ona w trakcie kolejnych etapów dostawy! W razie potrzeby nadawca może także odpowiednio oznaczyć opakowanie, korzystając z symboli informacyjnych, które będą przydatne dla kuriera. Są to m.in. znaki: uwaga szkło/delikatna zawartość, ochrony przed upadkiem, ochrony przed wilgocią czy zakazu przetaczania paczki.

Kiedy paczka jest niestandardowa?

Niezależnie od tego, czy wysyłana paczka ma spore czy niewielkie wymiary, jednym z głównych czynników wpływających na finalny koszt przesyłki jest jej kształt oraz sposób zapakowania. Może bowiem zdarzyć się tak, że przesyłka odbiegająca od normy zostanie potraktowana jako przesyłka niestandardowa, czyli tak zwana przesyłka niesortowalna. Warto wiedzieć, że pojęcie to odnosi się nie tylko do paczek o nieregularnym kształcie (innym niż prostopadłościan), wystających elementach czy rozmiarach większych niż standardowe.

Za przesyłkę niestandardową można bowiem uznać także tę, która:

  • nie jest zapakowana w karton (tylko np. w tekturę czy papier pakowy),
  • jest dodatkowo opakowana w folię bąbelkową lub folię stretch (co uniemożliwia swobodne poruszanie się po taśmie sortującej),
  • posiada dodatkowe oznaczenia (np. „ostrożnie”) lub ma ściśle określone, gdzie znajduje się dół a gdzie góra przesyłki.

Paczki niestandardowe wymagają specjalnego traktowania, co jest związane z koniecznością ich ręcznego sortowania – nie istnieje bowiem możliwość dokonania tego w sposób automatyczny.

Jak zapakować niestandardową przesyłkę?

Odpowiedź na pytanie, jak zapakować przesyłkę niestandardową, nie różni się od tej, dotyczącej paczek o standardowych wymiarach i kształtach. W każdym z tych przypadków liczy się przede wszystkim odpowiednie zabezpieczenie zawartości na czas transportu przez kuriera! Warto jednak pamiętać, aby przestrzegać zasad firm kurierskich, związanych z kwalifikowaniem paczek. Jeżeli bowiem przewoźnik na czas nie otrzyma informacji o tym, że transportowana przesyłka jest niestandardowa, klient będzie musiał liczyć się z koniecznością pokrycia dodatkowych kosztów. Teraz już wiesz, jak zapakować paczkę, aby dobrze przygotować ją do drogi! Pamiętaj, że jest to kwestia, której warto poświęcić należytą uwagę. Dzięki temu unikniesz przykrego widoku, jakim niewątpliwie jest zniszczona zawartość i… smutek malujący się na twarzy odbiorcy!

Może Ci się spodobać