Technologia

Aplikacja mobilna – co to jest?

Aplikacja mobilna

Żyjemy w czasach, w których, aby uzyskać dostęp do pożądanych informacji, załatwić sprawę urzędową, zrobić zakupy, czy sprawdzić najbliższe połączenie komunikacyjne wystarczy… wyjąć smartfon z kieszeni! Rozwój technologii mobilnych sprawił, że od dawna telefony nie służą wyłącznie do prowadzenia rozmów i wysyłania wiadomości. Współczesny użytkownik zyskuje bowiem dostęp do nieograniczonych możliwości! Wszystko za sprawą aplikacji mobilnych, dzięki którym smartfony dostosowują funkcjonalność bezpośrednio do potrzeb swojego właściciela. Sprawdźmy zatem, co to aplikacja mobilna i co warto o niej wiedzieć!

Co to znaczy aplikacja mobilna? Definicja

Wszyscy użytkownicy smartfonu każdego dnia korzystają z licznych aplikacji mobilnych. Ale czy każdy wie, co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem? Według definicji aplikacje mobilne to oprogramowania działające na urządzeniach przenośnych, których zadaniem jest rozszerzenie ich podstawowych funkcji. Celem tego jest usprawnienie korzystania ze smartfonów, poprzez dostosowywanie urządzeń do bieżących potrzeb ich właścicieli. Obecnie aplikacje mobilne tworzone są przede wszystkim w oparciu o systemy Android, iOS oraz Windows Phone, dzięki czemu są dostępne na wszystkich popularnych smartfonach czy tabletach. Użytkownicy mogą swobodnie zainstalować je z poziomu swojego urządzenia z dostępem do Internetu. W późniejszym okresie użytkowania dana aplikacja może wymagać stałego dostępu do sieci lub działać w trybie offline. Aplikacje na urządzenia mobilne mogą być darmowe, płatne lub działać na zasadzie mikropłatności. Niektóre z bezpłatnych wersji mogą także sprawnie się rozwijać, a będzie to możliwe dzięki wyświetlanym reklamom.

Jakie są typy aplikacji mobilnych?

Standardowy podział aplikacji mobilnych opiera się o sposób ich tworzenia. Wyróżniamy kolejno aplikacje:

  • webowe – czyli wszelkie programy mobilne, które, aby działać, potrzebują połączenia z Internetem,
  • natywne – które nie wymagają ciągłego połączenia z siecią,
  • hybrydowe – będące połączeniem dwóch wcześniejszych, co oznacza, że działają zarówno online, jak i offline.

Aplikacja mobilna a internetowa

Aplikacje tworzone dla urządzeń mobilnych mogą przyjmować zarówno formę aplikacji mobilnych, jak i internetowych. Na czym polega różnica? W przeciwieństwie do wersji mobilnej aplikacje internetowe pracują na serwerze, a nie na urządzeniu. Tym samym ich funkcjonalność ogranicza się wyłącznie do możliwości przeglądarki internetowej. Aplikacje mobilne są więc o wiele korzystniejszym rozwiązaniem, a samo ich użytkowanie szybsze i sprawniejsze. Dodatkowo dzięki temu, że są one instalowane bezpośrednio na urządzeniach, mogą działać także offline.

Jakie zastosowanie mają aplikacje mobilne?

Ze względu na dużą przystępność aplikacji mobilnych liczba użytkowników wykorzystujących ich potencjał wzrasta z roku na rok. Proporcjonalnie do tego rośnie też i sama liczba aplikacji mobilnych, dając użytkownikom coraz szerszy wachlarz możliwości. Aplikacje mobilne można więc swobodnie pogrupować ze względu na ich zastosowanie. Jakie wyróżniamy?

Aplikacje służące rozrywce

W dalszym ciągu jednym z głównych zastosowań urządzeń mobilnych jest zapewnienie rozrywki użytkownikom smartfonów. Aplikacje mobilne mogą więc przyjmować formę mniej lub bardziej zaawansowanych i rozbudowanych gier, z których w wolnych chwilach mogą korzystać zarówno młodsi, jak i starsi użytkownicy urządzeń przenośnych. Rozrywce mogą służyć też wszelkie aplikacje mobilne, które umożliwiają słuchanie audiobooków lub czytanie książek.

Aplikacje multimedialne

Za pomocą aplikacji mobilnej właściciel smartfonu zyskuje również dostęp do różnorodnych multimediów – w tym platform z filmami czy muzyką (np. YouTube, Netflix czy Spotify). Zazwyczaj są to aplikacje, które wymagają opłat abonamentowych za użytkowanie. W zamian jednak właściciel urządzenia otrzymuje pełny i legalny dostęp do materiałów, które są odpowiednio dostosowane do parametrów jego sprzętu.

Aplikacje społecznościowe

Wśród aplikacji mobilnych należy wyróżnić także te, służące komunikowaniu się ze znajomymi, rodziną lub współpracownikami. W tej grupie znajdują się przede wszystkim aplikacje mobilne dedykowane mediom społecznościowych, czyli mowa tutaj o popularnym Facebooku, Instagramie, Snapchatcie lub TikToku, a także bardziej zaawansowane platformy, jak Twitter, WhatsApp lub Google Meet. Dla użytkowników smartfonów posiadanie wymienionych aplikacji to najłatwiejszy sposób na stałe pozostawanie w kontakcie z innymi.

Aplikacje zakupowe

Aplikacje mobilne umożliwiają także wygodne robienie zakupów w sieci. Zazwyczaj marki decydują się na utworzenie własnej aplikacji oraz udostępnienie jej użytkownikom w wersji mobilnej (np. Zara, Rossmann czy Lidl). To właśnie tam mogą oni przeglądać aktualną ofertę, promocje, finalizować zakupy czy korzystać z możliwości, jakie daje przynależność do programu lojalnościowego. Wśród popularnych platform sprzedażowych, które również działają w wersji mobilnej, znajduje się także polskie Allegro czy OLX oraz zagraniczne Aliexpress i Shopee.

Aplikacje finansowe

Do aplikacji finansowych zalicza się głównie te, które oferują banki. To właśnie za ich pośrednictwem można wykonywać operacje na koncie bankowym, jak również komunikować się z obsługą klienta. Dodatkowo ułatwiają one monitorowanie przepływów na koncie, jednocześnie pozwalając w pełni zarządzać domowym budżetem. Odrębną grupę stanowią też aplikacje służące kontrolowaniu wydatków.

Aplikacje informacyjne

Każdy użytkownik smartfonu może również cieszyć się aplikacjami informacyjnymi na swoim urządzeniu. Ich celem jest ułatwianie dostępu do newsów z kraju i zagranicy, poprzez zgromadzenie w jednym miejscu wiadomości zamieszczanych na najpopularniejszych serwisach internetowych.

Aplikacje biznesowe

Z potencjału mobilnych aplikacji chętnie korzystają także osoby pracujące, zmieniając swoje urządzenie przenośne w prawdziwe centrum dowodzenia! Z powodzeniem mogą oni wykorzystywać smartfon lub tablet do organizowania czasu pracy, prowadzenia spotkań czy korzystania z programów księgowych i kadrowych. Dzięki temu prowadzenie firmy staje się łatwiejsze.

Aplikacje edukacyjne

Równie chętnie aplikacje mobilne są wykorzystywane przez młodszych użytkowników do celów edukacyjnych. Za ich pomocą można uczyć się języków czy korzystać z różnorodnych pomocy naukowych.

Aplikacje sportowe

Odrębną grupę aplikacji mobilnych stanowią te związane z aktywnością sportową. W zależności od potrzeb użytkownika może on korzystać z opcji profesjonalnego planowania treningu i monitorowania postępów, jak również rejestrować swoją codzienną aktywność fizyczną (np. Endomondo). Nie zapominajmy też o aplikacjach, w których mamy już gotowe treningi, co ułatwia wykonywanie codziennych ćwiczeń (np. Diet & Training by Ann). Ponadto dla wielbicieli zdrowego trybu życia sklepy mobilne przygotowały też różnorodne apki, które umożliwiają przygotowywanie zdrowych, zbilansowanych posiłków i stałe kontrolowanie diety (np. Fitatu).

Aplikacje medyczne

Aplikacje mobilne mogą służyć także zdrowiu! Za pośrednictwem apek medycznych można wygodnie planować i rejestrować wizyty, odbywać teleporady oraz kontaktować się ze swoim lekarzem, odnawiać recepty, czy kontrolować stan swojego zdrowia.

Aplikacje nawigacyjne

Aplikacje nawigacyjne służą przede wszystkim kierowcom, którzy w trakcie podróży posiłkują się wirtualnymi mapami czy wyznacznikami trasy, aby szybciej i sprawniej dotrzeć na miejsce lub po prostu unikać korków. Ponadto do grupy tej zalicza się również wszelkie aplikacje komunikacji miejskiej (np. Jakdojade). Z ich możliwości chętnie korzystają również użytkownicy rowerów, którzy mobilnie mogą zaplanować swoją trasę.

Poznaj korzyści aplikacji mobilnych!

Podział aplikacji mobilnych ze względu na ich zastosowanie może być bardzo różnorodny. Obecnie dysponujemy tak ogromną pulą różnych oprogramowań, że trudno wymienić wszystkie, które wykorzystywane są w aplikacjach! Niemniej jest to rozwiązanie, na jakie warto stawiać i wciąż rozwijać ofertę aplikacji. Dlaczego? Przede wszystkim korzystanie z urządzeń mobilnych i oferowanych przez nie usług jest o wiele wygodniejsze i bardziej intuicyjne. Aplikacje mobilne charakteryzują się także szybszym działaniem, niż ich internetowe odpowiedniki, a dodatkowo mogą robić to także w trybie offline. W końcu -nie ma co się oszukiwać! – w przeciwieństwie do komputera smartfon mamy zawsze pod ręką!

Może Ci się spodobać