Kurier

Wysyłka dokumentów urzędowych Paczkomatem

Wysyłka dokumentów

Rozwój technologii sprawia, że coraz więcej usług realizowanych jest w sposób niewymagający kontaktu z drugim człowiekiem. Pandemia koronawirusa pokazała, że bezkontaktowa forma załatwiania codziennych spraw, w niektórych przypadkach może okazać się niezwykle przydatnym rozwiązaniem. I choć przyzwyczailiśmy się już do robienia zakupów właśnie w ten sposób, załatwianie spraw urzędowych jest jednak czymś nowym. Obecnie wysyłka dokumentów może odbywać się za pośrednictwem Paczkomatu InPost! Wszystko za sprawą bezkontaktowej usługi InPostUrząd 24! Na czym to polega? Już wyjaśniamy!

W ciągu ostatnich kilku lat sieć naszych Paczkomatów znacznie się rozrosła oraz uległa modernizacji. Obecnie dysponujemy ponad 16 tysiącami maszyn na terenie całej Polski! Każda z nich służy do wygodnego odbierania i nadawania paczek. Dzięki temu, że Paczkomaty są dostępne dla klientów przez całą dobę, mogą oni korzystać z usług bez żadnych ograniczeń czasowych! Staramy się stale ulepszać naszą ofertę, aby sprostać potrzebom i wymaganiom każdego konsumenta. Jednym z naszych projektów jest usługa InPost Urząd24! Chcesz poznać ją lepiej?

Paczkomat InPost Urząd 24 – co to takiego?

Usługa InPost Urząd 24 ma na celu wspieranie działań samorządów, poprzez ułatwienie komunikacji na linii mieszkańcy-magistrat. Pozwala ona załatwiać sprawy urzędowe bez wchodzenia do budynku urzędu i bezpośredniego kontaktu z urzędnikami. Możliwość całodobowego nadawania i odbierania korespondencji urzędowej w Paczkomatach InPost przyczynia się do usprawnienia obsługi w urzędach oraz zminimalizowania kolejek. W trakcie trwającej pandemii stanowi też odpowiedź na potrzebę wdrażania usług bezkontaktowych, które pozwalają zachować dystans społeczny. Rozwiązanie InPost Urząd 24 to sposób oparty na idei „Smart Cities”, która uwzględnia inteligentne zarządzanie miastem.

Jakie sprawy można załatwić korzystając z usługi InPost Urząd 24?

Pełna lista spraw, które można załatwić za pośrednictwem Paczkomatu urzędowego, znajduje się na stronie internetowej danego Urzędu Miasta. Korzystający z usługi mogą m.in. złożyć wniosek o:

 • zarejestrowanie/wyrejestrowanie pojazdu,
 • wymianę/wydanie duplikatu dokumentów komunikacyjnych,
 • wydanie PKK,
 • wydanie międzynarodowego prawa jazdy,
 • wydanie/przedłużenie ważności zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym,
 • zezwolenie na sprzedaż alkoholu,
 • zgłosić zbycie/nabycie pojazdu,
 • odebrać dowód rejestracyjny,
 • załatwić sprawy związane z dowodem osobistym,
 • załatwić sprawy związane z ewidencją ludności.

Jak załatwić sprawę urzędową w Paczkomacie?

Załatwianie spraw urzędowych w Paczkomatach InPost jest bardzo proste! W razie potrzeby z usługi tej mogą swobodnie korzystać wszyscy mieszkańcy – jeżeli tylko jest ona realizowana na terenie miasta. Jak to działa?

 • Mieszkaniec zanosi dokumenty do dowolnego Paczkomatu InPost,
 • Urzędnik odbiera dokumenty z Paczkomatu znajdującego się w pobliżu Urzędu Miasta,
 • Urząd rozpatruje sprawę mieszkańca,
 • Urzędnik umieszcza dokumenty w Paczkomacie pod Urzędem,
 • Mieszkaniec odbiera dokumenty spod Urzędu Miasta.

Jak zatem widać, usługa InPost Urząd 24 pozwala zarówno nadawać, jak i odbierać dokumenty. W obu przypadkach cała procedura sprowadza się do kilku bardzo prostych kroków. Poniżej przedstawiamy instrukcje!

Mam sprawę

Ta część jest dedykowana do mieszkańców, którzy chcą załatwić sprawy urzędowe bezkontaktowo. Jak zatem powinni postępować krok po kroku?

 1. W pierwszej kolejności wejdź na stronę internetową usługi InPost Urząd 24, znajdź swój urząd oraz określ wydział, którego dotyczy sprawa.
 2. Następnie przejdź do strony nadawczej, aby wypełnić formularz i opłacić przesyłkę. Pamiętaj, aby dobrze sprawdzić wszystkie dane! W przypadku usługi Urząd 24 podanie adresu nie jest konieczne.
 3. Pobierz i wydrukuj etykietę.
 4. Teraz przyszedł czas, by przygotować i spakować dokumenty. Zrób to tak, aby nie uszkodzić zawartości! W widocznym miejscu naklej etykietę.
 5. Udaj się do wybranego Paczkomatu na terenie miasta, aby wygodnie nadać dokumenty. Na ekranie Paczkomatu wybierz opcję „Mam już paczkę ze specjalną etykietą”, zeskanuj kod i umieść przesyłkę w skrytce.
 6. Poczekaj, aż Urząd rozpatrzy Twoją sprawę i będziesz mógł odebrać dokumenty!

Mam decyzję

Każdy mieszkaniec pragnący załatwić sprawę w Urzędzie Miasta ma możliwość nadania przesyłki w dowolnym Paczkomacie InPost. W trakcie wypełniania formularza niezbędne jest jednak podanie adresu maszyny, w której zostaną umieszczone dokumenty. Odbiór przesyłki, czyli dokumentów już rozpatrzonych przez urzędnika, możliwy jest wyłącznie w Paczkomacie sąsiadującym z Urzędem.

W takiej sytuacji należy zastosować się do trzech kroków:

 1. Poczekaj, aż Twoja sprawa zostanie rozpatrzona, a urzędnik umieści dokumenty w Paczkomacie InPost obok Urzędu. Otrzymasz powiadomienie, gdy będą one gotowe do odbioru. Przesyłka będzie czekać w Paczkomacie przez 48 godzin.
 2. Po otrzymaniu wiadomości udaj się do wskazanego Paczkomatu po odbiór dokumentów. Możesz zrobić to poprzez wpisanie kodu odbioru na ekranie Paczkomatu, zeskanowanie kodu QR lub zdalne otwarcie skrytki w aplikacji InPost Mobile.
 3. Gotowe! Właśnie bezkontaktowo załatwiłeś sprawę w Urzędzie Miasta!

Jakie korzyści płyną z usługi InPost Urząd 24?

Jest to usuga, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców. Przedstawiamy korzyści, jakie płyną z tego rozwiązania!

 • Większe bezpieczeństwo – bezkontaktowa usługa InPost Urząd 24 pozwala załatwić niezbędne sprawy bez wizyty w urzędzie. W trakcie pandemii jest to sposób na ograniczenie kontaktów społecznych. Dzięki krótkiej drodze wymiany dokumentów możesz mieć pewność, że są one bezpieczne!
 • Brak kolejek – mieszkańcy, którzy decydują się nadać dokumenty w Paczkomacie InPost, mogą liczyć na sprawne rozpatrzenie sprawy – i to bez konieczności stania w kolejkach!
 • Wygodne nadania i odbiory dla mieszkańca – mieszkańcy, którzy korzystają z usługi Urząd 24, mogą nadawać dokumenty 24/7 w dowolnym Paczkomacie znajdującym się na terenie miasta lub powiatu. Rozpatrzone dokumenty będą zaś oczekiwać na nich aż przez 48 godzin w Paczkomacie InPost zlokalizowanym przy Urzędzie.
 • Prosta i intuicyjna obsługa – zarówno mieszkańcy, jak i urzędnicy zyskują dostęp do bardzo prostej platformy, która umożliwia nadawanie dokumentów, wydruk etykiet oraz śledzenie statusu przesyłek. Wystarczy tylko wypełnić prosty formularz i postępować zgodnie z przekazywanymi instrukcjami!
 • Elastyczna oferta – usługa InPost Urząd 24 jest dostosowana do potrzeb urzędów w wielu miastach! Mogą one dowolnie wprowadzać modyfikacje w zakresie dostępnych wydziałów i liczby obsługiwanych spraw.

Paczkomaty InPost Urząd 24 – wysyłka dokumentów do urzędu skarbowego i nie tylko!

InPost Urząd 24 to niezwykle przydatna usługa, która stanowi odpowiedź na potrzeby społeczności zamieszkujących dynamicznie rozwijające się tereny. Działając w myśl idei „Smart Cities” chcemy oferować usługi, które do minimum ograniczą zbędne formalności. Załatwianie spraw za pomocą Paczkomatu urzędowego zdecydowanie do nich należy! Dzięki nam każdy zainteresowany może załatwić sprawy administracyjne szybko i bezpiecznie! Masz sprawę do Urzędu Miasta? Nadaj dokumenty w Paczkomacie InPost i czekaj w domu na jej rozpatrzenie!

Może Ci się spodobać