Kurier

Sposoby na sprawne nadawanie paczek

Paczki

Z usług kurierów i Paczkomatów korzystają codziennie niezliczone rzesze osób chcących szybko i sprawnie dostarczyć swoje paczki. Przesyłka kurierska od dawna jest niezbędnym narzędziem handlu przez Internet. Raport Gemius o e-commerce w Polsce za 2020 rok wskazuje, że ponad połowa (55%) internautów kupujących w sieci wybiera przesyłkę kurierem podczas zakupów, a 61% odbiera zamówienie z Paczkomatu (który w zasadzie też liczy się jako usługa kurierska). Coraz częściej korzystamy też z możliwości nadawania przesyłek kurierem w życiu prywatnym. Badania przeprowadzone przez Kantar Polska w maju 2021 roku pokazały, że 70% badanych osób wybiera Paczkomaty jako formę wysyłki. Na ten wynik zdecydowanie ma wpływ aplikacja do otwarcia Paczkomatu – InPost Mobile, która ułatwia zarówno nadanie, jak i odbiór przesyłki. Dzięki zdalnej opcji nadawania paczek za pomocą Paczkomatów, klienci zyskują na czasie i wygodzie. Czy handlujesz przez Internet, czy wysyłasz prezent cioci, możesz chcieć skorzystać z poniższych kilku wskazówek, jak sprawnie wysłać paczkę przez kuriera.

Poznaj zasady nadania przesyłek

Zanim zorganizujesz nadanie paczki przez kuriera, upewnij się, że może on obsłużyć nadanie paczki z przedmiotami, które chcesz wysłać, w miejscu i czasie, na którym ci zależy. Opon nie wsadzisz do Paczkomatu, w punkcie obsługi w kiosku nie oddasz do nadania karnisza, a kurier nie podjedzie do ciebie do domu po paczkę w niedzielę. Pamiętaj też, że nie wszystkie przedmioty mogą być wysłane kurierem. Wysyłki niektórych zabrania prawo, innych – regulaminy firm kurierskich, a jeśli wysyłasz coś za granicę, musisz też sprawdzić zasady obowiązujące w kraju docelowym. Oszczędzi ci to czasu i późniejszych problemów. Jeśli nie jesteś pewien, zadzwoń na infolinię firmy kurierskiej albo sprawdź regulamin na ich stronie internetowej.

Odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa przesyłki spoczywa zarówno na kurierze, jak i na nadawcy. Ze swojej strony musisz upewnić się, że paczka jest bezpiecznie zapakowana. Zacznij od pudła lub koperty w odpowiednim dla swojego przedmiotu rozmiarze. W przypadku kartonu upewnij się, że jest wystarczająco dużo miejsca na zabezpieczenie zawartości przesyłki. Oceń również jakość pudła – materiał powinien być wystarczająco gruby, aby udźwignąć większą wagę niż zapakowany towar. Kurier może położyć coś na twoim pudle, więc jeśli będzie za słabe, może się zapaść. Wypełnij czymś pudło, żeby towar się nie poruszał. Najlepiej użyć do tego gniecionego papieru, kartonowych kształtek, ewentualnie specjalnych chrupków ryżowych (które są biodegradowalne) zamiast folii bąbelkowej, styropianu albo co gorsza styropianowych płatków. Zamknij pudełko za pomocą taśmy do pakowania i upewnij się, że używasz również taśmy od spodu. Uszczelnij też swoją paczkę na krawędziach – dodatkowa taśma klejąca nie zaszkodzi, a paczka będzie bezpieczniejsza.

Zamów odbiór przez kuriera

Można to zrobić na wiele sposobów; możesz na przykład zaplanować odbiór online lub telefonicznie. Mogą istnieć inne sposoby, ale to zależy od firmy. Ogólnie jednak większość firm kurierskich powinna teraz oferować nadanie przesyłki online. Będziesz musiał zacząć od założenia konta, przy czym podasz domyślne dane nadawcy, a więc swoje imię i nazwisko, adres i inne informacje. Usługa InPost Szybkie Nadania pozwala nadać przesyłkę bez zakładania konta. Chcąc zamówić kuriera warto skorzystać z Managera Paczek – założenie konta i nadanie paczki trwa kilka chwil. Podczas rezerwacji kurier będzie potrzebował też innych informacji, takich jak lokalizacja dostawy, dane paczki i preferowaną opcję dostawy. Trzeba też podać wymiary paczki wybierając jeden z kilku gabarytów albo wprowadzając po prostu jej wymiary. Od tego będzie zależeć cena przesyłki. Nie wszystkie firmy kurierskie zapewniają gwarantowany czas odbioru. Podadzą godziny odbioru i musisz w tym czasie być dostępny. Wybierz najdogodniejszy dla siebie przedział czasowy i upewnij się, że jesteś dostępny przez cały ten czas. Nie chcesz przecież przegapić czasu odbioru paczek. Zwróć uwagę na wybrany dzień (i godzinę) odbioru i upewnij się, że będziesz wtedy w domu. W nagłych wypadkach, jeśli musisz wyjść z domu, poproś kogoś innego, aby spotkał się z kurierem.

Jeżeli nie chcesz korzystać z podjazdu kurierskiego, co nie w każdej firmie jest standardową opcją – tańsi przewoźnicy często każą za to dopłacić – to możesz nadać paczkę w PaczkoPunkcie lub w Paczkomacie. Zaletą nadania paczek w ten sposób (poza niższymi na ogół kosztami) jest możliwość zrobienia tego w dogodnym dla siebie momencie, bez potrzeby czekania na przyjazd kuriera. Oczywiście w godzinach pracy PaczkoPunktu, do którego trzeba jeszcze dotrzeć. Tu w sukurs przychodzą Paczkomaty, które nie dość, że otwarte są 24/7, to jeszcze jest ich ponad dwanaście tysięcy, więc nadawcy w miastach mają średnio maksymalnie 500 metrów do najbliższego Paczkomatu. Więc jeśli zastanawiasz się czy można nadać paczkę w sobotę i niedzielę, to to jest najpewniejsza opcja.

Opłata za nadanie przesyłki i wydruk etykiety nadawczej

Po potwierdzeniu wszystkich szczegółów rezerwacji zapłać za etykietę nadawczą online. Metody płatności będą się różnić w zależności od operatora, więc lepiej zorientować się w tym zawczasu przed zarezerwowaniem usługi. Na przykład za nadanie paczek przez stronę InPost zapłacisz szybkim przelewem on-line, ale za nadanie przesyłki w aplikacji zaproponowana zostanie płatkość BLIK-iem. Po potwierdzeniu płatności przejdziesz do następnego ekranu, na którym możesz wydrukować lub zapisać etykietę nadawczą. Wydrukuj ją i naklej na paczkę. W aplikacji InPost Mobile możliwe jest nadawanie paczek bez etykiety z Paczkomatów. Oprócz etykiety powinieneś również otrzymać numer paczki, który umożliwia jej śledzenie. Kwota, którą będziesz musiał zapłacić za nadanie przesyłki, zależy od kilku czynników. Rozmiar i waga przesyłki ma kluczowe znaczenie, ale wpływ na cenę może mieć czas dostawy (w niektórych firmach), miejsce dostawy (dla paczek międzynarodowych), jak również dodatkowe usługi. Przed nadaniem paczki upewnij się, że wycena usługi ci odpowiada.

Śledź przesyłkę

Pozostaje tylko poczekać, aż odbiorca otrzyma wysłaną przez Ciebie przesyłkę. Jeżeli nie chcesz się stresować oczekiwaniem, możesz śledzić paczkę. Skorzystać z tej opcji możesz za pośrednictwem portalu internetowego lub aplikacji mobilnej InPost Mobile. Powinieneś również otrzymać potwierdzenie odbioru przez operatora i doręczenia do odbiorcy e-mailem. Usługa ta nie tylko zapewni ci spokój podczas dostawy paczek, ale także pozwoli jak najszybciej zwrócić uwagę na napotkane problemy. Na przykład, jeśli przesyłka się spóźnia, możesz zadzwonić na infolinię operatora.

Może Ci się spodobać