Kurier

W jakich godzinach przyjeżdżają kurierzy? Sprawdź, o której godzinie najczęściej możesz spodziewać się dostawy

Godziny pracy kuriera

Zaletą przesyłki kurierskiej jest możliwość odbioru paczki we własnym domu. Wadą jest konieczność oczekiwania na kuriera w tym domu. Jest to jedna z mniej przyjemnych stron zakupów online. Nie dość, że człowiek czeka co najmniej dobę (w dni robocze) na swoje zamówienie, to jeszcze potem jest uziemiony w domu czekając na kuriera. Dlatego dużo ludzi zamawia paczki do pracy lub wybiera Paczkomaty. W jakich godzinach jeżdżą kurierzy? Kiedy klienci chcieliby, żeby były dostarczane ich paczki? Czego jeszcze klienci oczekują od kuriera, dostawy ze sklepów internetowych i zakupów on-line w ogóle? A może są jakieś alternatywy do czekania aż kurier przywiezie paczki? Przyglądamy się opiniom internautów kupujących w sieci.

Do której godziny kurier rozwozi paczki?

Był kiedyś taki dowcip o wymianie widomości tekstowych między klientem a kurierem:

Kurier: Dzień dobry, mam dla Pana paczkę

Klient: Będę w domu po 16:00

Kurier: Ja też

W rzeczywistości kurier pewnie nie będzie tak obcesowy, to jednak zawód, w którym ceni się uprzejmość wobec klienta, ale jest w tym sucharza ziarno prawdy – kurierzy pracują… w godzinach pracy. Tak się niestety składa, że godziny pracy kuriera pokrywają się z godzinami pracy większości ludzi. To do której godziny zwykle jeździ kurier? Na ogół godziny pracy kurierów przypadają w dni robocze między 8:00 a 18:00. Oczywiście indywidualne firmy kurierskie mogą mieć specyficzne regulacje. W niektórych firmach kurier rano odbiera przesyłki od klientów i z punktów nadania paczek oraz rozwozi paczki do punktów odbioru, natomiast doręczenia mają miejsce w późniejszych godzinach. Niektóre firmy kurierskie mają taką zasadę, że kurier dzwoni i umawia się z klientem na konkretną godzinę, podczas gdy inne firmy podają tylko orientacyjną informację, o godzinach doręczenia. Jeszcze inni po prostu zjawiają się pod drzwiami danego dnia o niesprecyzowanej godzinie. Niektóre firmy kurierskie oferują nadawcom możliwość określenia godziny odbioru przesyłki; czasem jest to standardowa praktyka, a czasem dodatkowa usługa. Szczególną forma takiej usługi są przesyłki ekspresowe z gwarancją dostarczenia do określonej godziny dnia następnego. Należy jednak zauważyć, że dodatkowe usługi tego typu skierowane są przede wszystkim do klientów biznesowych. Korzystają z nich na przykład firmy wysyłając ważne dokumenty, które mogą nawet zostać podpisane w obecności kuriera (w tym w formie cyfrowej) i natychmiast odsyłane w drogę powrotną do nadawcy. Jednak zwykli odbiorcy, w tym klienci sklepów internetowych, na ogół skazani są na standardowe opcje przesyłki kurierskiej. Aczkolwiek trzeba zauważyć, że czasami sklepy oferują kupującym większy wybór opcji przesyłki kurierskiej. Taką opcją może być na przykład możliwość dostarczenia przesyłki w sobotę. Tak więc kurier może też pracować pierwszego dnia weekendu, zwykle w godzinach przedpołudniowych. W tym czasie dostarczane i odbierane są przesyłki weekendowe, jak również te skierowane do Paczkomatów.

A może nie czekać na kuriera?

No właśnie, Paczkomaty… Bo wszystko to jest skomplikowane i często w praktyce sprowadza się po prostu do tego, że trzeba siedzieć w domu i czekać na kuriera. Co jest do zaakceptowania w czasie pandemii, kiedy pracujemy i uczymy się zdalnie, często nie ma dokąd pójść i na ogół ktoś jest w domu, ale jak już życie wróci do normy, to będzie to uciążliwe. Można oczywiście zamówić kuriera do pracy, ale już na uczelnię niekoniecznie, zresztą nie każdy pracuje o regularnych porach. Zamiast tego można zamówić paczkę do punktu odbioru (PaczkoPunktu) lub Paczkomatu. Ten ostatni jest najpopularniejszy, bo mimo nieznacznie wyższej ceny przesyłki oferuje najwięcej korzyści. Główną zaletą, skoro interesują nas godziny odbioru, jest fakt, że maszyny czynne są dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Po drugie jest ich bardzo dużo (już ponad dwanaście tysięcy), więc nie trzeba daleko iść po swoje zamówienie. Zarówno PaczkoPunkty, jak i Paczkomaty łączy ta zaleta, że skoro paczka nie przychodzi na adres odbiorcy, to odbiorca nie musi pod tym adresem czekać, tylko może pójść odebrać paczkę o pasującej mu godzinie. Badania opinii klientów e-commerce, które przedstawia na przykład Raport Gemius o e-commerce w Polsce, potwierdzają, że faktycznie kupujący w sieci chętnie korzystają z Paczkomatów. Kurierzy znaleźli się na drugim miejscu, podczas gdy inne opcje odbioru w punkcie cieszyły się mniejszym wzięciem.

Do której godziny jeździ kurier: oczekiwania klientów

Skoro już mowa o wynikach badań opinii, to czego właściwie oczekują klienci, jeśli chodzi o godziny pracy kuriera? Każdy z nas ma oczywiście indywidualne potrzeby, ale raport Gemius dostarcza informacji o najważniejszych trendach. Jeśli chodzi o to, od której godziny pracują kurierzy, czyli najwcześniejsze godziny, w jakich klienci chcieliby żeby kurier przyjechał, to najwięcej respondentów (36%) wybrało godzinę 8:00, chociaż aż 17% z nich zaznaczyło, że kurier mógłby przyjechać nawet przed 8:00. Natomiast najpóźniejsza godzina, o której odbiorcy chcieliby zacząć czekać na przyjazd kuriera z paczką to 16:00. Jednak tylko 9% ankietowanych chciałoby żeby kurier przyjechał po południu. Klienci chcieliby czekać na kuriera najdłużej do 18:00 (26%) lub 20:00 (27%). Przy czym tylko 3% chciałoby żeby godziny przyjazdu kuriera kończyły się przed południem. Podobnie jak zaledwie 3% jest gotowych czekać aż do północy. Skoro już o oczekiwaniach mowa, czego jeszcze kupujący w sieci oczekują od kuriera? Ponad połowa z nich deklaruje w badaniach, że wybierając sklep lub sprzedawcę biorą pod uwagę dostępność możliwości montażu i/lub instalacji urządzeń AGD i RTV podczas dostaw z e-commerce. Zdecydowana większość (aż 89%) kupujących wskazała, że oczekiwałaby, że kurierzy wniosą do mieszkania zakupione w sieci meble lub sprzęt RTV/AGD.

Podsumowując, godziny pracy kuriera przypadają gdzieś między 8:00 a 18:00. Konkretne rozwiązania jeśli chodzi o organizację dostaw kurierskich, w tym konkretne godziny przyjazdu kuriera zależą od firmy i wybranej usługi. Jeżeli wszystko to wydaje ci się zbyt mało przewidywalne, sprawdź jakie dokładnie są zasady u wybranego przez ciebie operatora logistycznego, albo skorzystaj z możliwości zamówienia paczki do punktu odbioru lub Paczkomatu i odbierz przesyłki kiedy ci pasuje.

Może Ci się spodobać