Kurier

Jak zapakować przesyłkę, żeby nie uległa zniszczeniu w transporcie?

Pakowanie przesyłek

Chociaż firmy spedycyjne opracowały nowe sposoby ostrożnego przemieszczania przesyłek, bezpieczne przygotowanie paczki do wysyłki nadal leży w dużej mierze w gestii nadawcy. Jest to szczególnie ważne dla firm handlowych wysyłających towary klientom za pośrednictwem firmy kurierskiej. Uszkodzenia produktu podczas transportu prowadzą do zwrotów paczek i niepotrzebnych kosztów. Ponadto, jeśli produkty ulegną uszkodzeniu podczas transportu, z punktu widzenia odczuć klienta (choćby i nieracjonalnych) i tak jest to porażka sklepu, szczególnie jeśli paczka nie była bezpiecznie zapakowana. Uszkodzenie zawartości przesyłki podczas transportu godzi więc w dobre imię sklepu i może zniechęcić klienta do ponownego skorzystania z jego usług. Więc co zrobić, gdy paczka jest uszkodzona? W takim wypadku, najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie reklamacji.

Odpowiednie opakowanie, bezpieczne oklejanie i właściwe wypełnienie paczki to trzy obszary, które łatwo przeoczyć, gdy spieszysz się z pakowaniem przedmiotów. Sam wybór kartonu może zdecydować o tym, ile uderzeń i szorstkiego traktowania zniosą przedmioty w twojej paczce bez uszkodzeń. Istnieje również szeroki zakres zasad, przepisów i dobrych praktyk, które mają zastosowanie do transportu towarów kruchych lub łatwo psujących się. Produkty niebezpieczne są oczywistym obszarem zainteresowania, ale nawet zwykłe płyny mogą być źródłem problemów, jeśli wyciekną podczas transportu. Czy sprzedajesz towary przez Internet, czy tylko okazjonalnie nadajesz paczki, chcesz mieć pewność, że każda wysłana paczka dotrze do odbiorcy w nienaruszonym stanie. Poniżej znajdziesz porady, jak zapakować paczki do wysyłki, od małych, trudnych towarów, po duże, nieporęczne przedmioty.

Wybór kartonu

Najbezpieczniej jest kiedy kartony są nowe, bo używane opakowania mogą mieć słabe punkty lub inne uszkodzenia, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka, co może powodować łatwiejsze rozdarcie lub zapadnięcie się pudła. Z drugiej strony, ponowne wykorzystanie kartonu jest bardziej ekologiczne. Sugerujemy więc dokładną ocenę stanu używanego kartonu i nie używanie go jako opakowania dla przedmiotów podatnych na uszkodzenia. Kartony wysyłkowe są zwykle wykonane z tektury falistej, która jest znacznie mocniejsza niż cienka tektura, z której zrobione są pudełka na buty i inne opakowania komercyjne. Pudła przystosowane do wysyłki międzynarodowej są zaprojektowane tak, aby zapewnić wysoką odporność na zgniatanie (chodzi o to, żeby można je było ustawiać jedno na drugim), dzięki czemu są bezpieczniejsze w użyciu do pakowania delikatnych przedmiotów. Karton powinien być wystarczająco duży, żeby zmieścić przedmioty bez zginania ich lub rozrywania kartonu, ale jeśli jest zbyt duży, ma niepotrzebną pustą przestrzeń przez co łatwiej może zostać zgnieciony. Poza tym przewożenie powietrza jest nieekonomiczne i nie-ekologiczne, bo na pace kurierskiej furgonetki mieści się przez to mniej paczek. Małe produkty – małe pudełka. Dla sklepu internetowego można zamówić pudełka wykonane na zamówienie, które mogą mieć dowolne wymiary, aby pomieścić bardzo nieporęczne, nietypowe, lub długie przedmioty, albo po prostu żeby opakowania idealnie pasowały do zawartości. To nie tylko praktyczne, ale robi też dobre wrażenie na klientach. Można dodatkowo umieścić logo sklepu na niestandardowych pudełkach, aby zapewnić rozpoznawalność i widoczność marki.

Wskazówki dotyczące pakowania przesyłki

Cięższe rzeczy należy, jeśli to możliwe, umieszczać na dnie pudła, aby zabezpieczyć inne przedmioty przed zgnieceniem. O ile produkty nie są już zapakowane z odpowiednią wyściółką wokół nich, pamiętaj o umieszczeniu dodatkowej warstwy między poszczególnymi warstwami towarów (żeby nie obijały się o siebie). Lekkie lub delikatne przedmioty nie powinny leżeć obok ciężkich na tej samej warstwie, ponieważ towary mogą przesuwać się na boki podczas transportu. Równie ważny jak ilość folii bąbelkowej (i alternatyw do niej) jest sposób w jaki się jej używa. Bez względu na to, jakiego rodzaju wyściółki używasz, zacznij od umieszczenia jej na dnie paczki, aby zapewnić podstawową warstwę amortyzacji. W razie potrzeby owijaj poszczególne przedmioty, zwłaszcza jeśli mają jakieś plastikowe, szklane lub drewniane części, które mogą zostać uszkodzone przez nagły ruch paczki. Aby towary nie podskakiwały podczas transportu, pamiętaj o umieszczeniu dodatkowej wyściółki pomiędzy nimi i na wierzchu.

W co zapakować przesyłkę kurierską?

Które opakowania i wyściółki są najlepsze? Papier, gąbka, folia bąbelkowa i inne rodzaje wyściółek mają swoje wady i zalety. Folia bąbelkowa jest dostępna w różnych wymiarach, jak również w odmianach pochodzących z recyklingu i nadających się do recyklingu; jest też łatwa do ponownego użycia, więc jeśli poświęcisz temu trochę uwagi, to ekologiczne pakowanie przesyłek kurierskich w folią bąbelkową jest możliwe. Folią bąbelkową można również owijać różne towary, dzięki czemu jest idealna do przesyłek z e-commerce lub od innych sprzedawców detalicznych, którzy mają zróżnicowane potrzeby dotyczące wysyłki. Gąbkę można również składać i układać warstwowo, aby uzyskać elastyczną wyściółkę. Niektórzy producenci używają dopasowanej do produktu twardej pianki, aby zapewnić solidniejsze podparcie, ale zwykle nie nadaje się ona do recyklingu. Jeśli potrzebne jest solidne podparcie, rozważ użycie wkładek kartonowych lub innej ekologicznej opcji. Luźne wypełniacze również są dostępne w wersjach biodegradowalnych (na przykład chrupki ryżowe; zdecydowanie za to odradzamy z tego względu styropianowe płatki), ale należy pamiętać, że mogą się one przesuwać podczas transportu lub powodować opadanie ciężkich rzeczy na dno paczki. Lepiej może się tu sprawdzić gnieciony papier makulaturowy, który też jest ekologiczny, da się nim wypełnić przestrzenie o różnym kształcie, ale jest większy niż wypełniacze sypkie, więc nie będzie się tak łatwo przesuwał w transporcie. Upewnij się, że pakujesz luźne wypełnienie tak ciasno, jak to możliwe, aby zawartość nie przesuwała się, a jeśli to konieczne, możesz zabezpieczyć cięższą zawartość przesyłki folią bąbelkową, papierem lub gąbką.

Zaklejanie i etykietowanie

Podczas zaklejania dolnej i górnej części pudła taśmą upewnij się, że sięga ona chociaż kawałek na boki kartonu. Zmniejsza to ryzyko, że paczka pęknie jeśli zostanie nieprawidłowo przechylona lub podniesiona. Użyj wysokiej jakości taśmy wysyłkowej zamiast zwykłej taśmy klejącej lub, co gorsza, taśmy maskującej, aby bezpiecznie zakleić karton. Formularze celne, informacje o materiałach niebezpiecznych i inne dokumenty mogą się różnić w zależności od sposobu wysyłki i miejsca przeznaczenia. Ponieważ etykiety te muszą zwykle być widoczne na zewnątrz pudełka, przemyśl je i zaplanuj ich rozmieszczenie z wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli próbujesz zapakować małe pudełka, na których nie ma dużo miejsca na etykiety. Zastosuj etykiety „Tą stroną do góry”, „Delikatne” i strzałki orientacyjne, jeśli to konieczne, aby zabezpieczyć przesyłki. Chociaż nie ma gwarancji, że zawsze będą widoczne lub zauważone, kurierzy zwykle starają się obchodzić z etykietowanymi pudełkami ostrożnie. Aby zapewnić swoim delikatnym przedmiotom jeszcze większe bezpieczeństwo podczas transportu, możesz skorzystać z opcji przesyłki delikatnej, o ile dany operator kurierski taką usługę udostępnia.

Może Ci się spodobać