Kurier

Czym powinny wyróżniać się samochody kurierskie?

Samochód kurierski

Kurier potrzebuje do pracy odpowiedniego pojazdu. Tak wiem, odkrycie roku. Jednak za tym oczywistym stwierdzeniem kryje się sporo pytań. Bo właściwie jakie pojazdy sprawdzają się najlepiej w firmach kurierskich? Jak zwykle w takich sytuacja odpowiedź brzmi: to zależy. Przyjrzyjmy się więc kilku opcjom, z których mogą korzystać kurierzy, jak i pożądanym cechom, jakie powinien mieć samochód kurierski. Nowoczesne rozwiązania logistyczne stają się coraz istotniejsze. Jednym z nich są elektryczne samochody kurierskie.

Mniejsze pojazdy

A może nie auto, ale rower, skuter lub motocykl? Jeśli marzy ci się rozpoczęcie działalności kurierskiej w centrum dużego miasta, to flota rowerów może być najlepszym rozwiązaniem. Na pewno wyjdzie taniej niż kupienie kilku furgonetek, a i brak konieczności płacenia za paliwo pomaga zaoszczędzić dodatkowe parę groszy. Kurier rowerowy jest przy tym ekologicznym rozwiązaniem, które sprawdza się w zatłoczonych centrach miast. Kurierzy rowerowi mogą z łatwością poruszać się w promieniu pięciu kilometrów, co wystarcza do obsługi wielu zleceń biurowych w centrum miasta. Rowery elektryczne pozwalają odciążyć trochę kuriera, zachowując zasadniczo ekologiczny charakter usługi. Kurierzy motocyklowi działają na podobnej zasadzie, ale mogą pojechać szybciej i dalej w krótkim czasie, choć i koszty są tu wyraźnie większe. Ze względu na brak przestrzeni ładunkowej motocykle również nadają się raczej do pracy w centrum miasta, gdzie firmy potrzebują szybkiego transportu niewielkich przesyłek. Tu również ekologiczną alternatywą mogą być skutery elektryczne, których ograniczony zasięg nie jest przeszkodą w wożeniu przesyłek po mieście. Hulajnogi elektryczne mają jeszcze mniejszy zasięg i prędkość, ale przy jeszcze większej mobilności (są niekiedy używane do transportu jedzenia w centrach miast).

Jaki samochód dla kuriera?

No dobra, ale jednak co auto, to auto – przestrzeni ładunkowej do przewozu towaru ma więcej i deszcz na głowę nie pada. Warto też zauważyć, że jeżeli nie chcesz zakładać własnej firmy świadczącej usługi kurierskie a jedynie wynajmować swoje usługi transportowe większym operatorom, to samochód będzie wymagany. Ale jeśli nie masz pieniędzy na zakup furgonetki, dlaczego nie zacząć od samochodu? Może nawet tego, który już posiadasz? Samochód pozwoli Ci pokonać znacznie większy dystans niż rower i pozwoli przewieźć więcej niż motocykl. Jednak nadal będzie miał ograniczony rozmiar przestrzeni ładunkowej w porównaniu do furgonetki. Ale kiedy zaczynasz działalność kierowcy-kuriera, może być wystarczający. Pamiętaj, że zawsze możesz zwiększać skalę wraz z upływem czasu i rozwojem firmy. Jeśli chcesz kupić samochód do przewozu przesyłek, zalecamy wybranie czegoś z obszernym bagażnikiem i niskim zużyciem paliwa. Samochód, który jest bardziej ekonomiczny jeśli chodzi o spalanie paliwa, najlepiej sprawdzi się w działalności kurierskiej. Śmiganie po mieście z paczkami w Lamborghini może i wygląda czadersko, ale prawdopodobnie nie jest to najbardziej praktyczny wybór. Warto zauważyć, że auto z napędem hybrydowym, choć droższe, jest też bardziej ekonomiczne od tradycyjnego. Do transportu przesyłek sprawdzą się też pojazdy w pełni elektryczne – ich główna wada, którą jest ograniczony zasięg, jest mniej istotna przy poruszaniu się po mieście, a mogą być bardziej ekonomiczne i ekologiczne niż pojazdy spalinowe. Lukę między samochodem osobowym a furgonetką wypełniają pojazdy dostawcze na bazie samochodu osobowego. Jest to ekonomiczna opcja w porównaniu do samochodów dostawczych o standardowych rozmiarach i może być idealnym punktem wyjścia dla wielu nowych kurierów.

Samochody dostawcze dla firm kurierskich

Kolejnym krokiem i naszym zdaniem najlepszym sposobem na rozpoczęcie działalności kurierskiej są samochody dostawcze. Posiadanie furgonetki otwiera przed kurierem mnóstwo nowych możliwości. Van lub pick-up pozwoli kierowcy dotrzeć do szerszego grona klientów i zaoferować szerszy zakres usług. Ponieważ furgonetka pozwala na przyjmowanie większych dostaw lub realizowanie dostaw z wieloma przystankami, pozwala również podróżować na dłuższych dystansach. Warto jednak zauważyć, że jeżdżenie furgonetką może mieć znaczący wpływ na wydatki. Ceny paliwa nie są ostatnio szczególnie atrakcyjne, a trzeba o nich pamiętać mając tak duże auto. Na szczęście samochody dostawcze występują w też w bardziej ekonomicznych wersjach, w tym jako pojazdy hybrydowe i elektryczne.

Furgonetki występują w różnych rozmiarach: od małych, przez średnie, po duże. Mała furgonetka może być najlepszym pojazdem początkowym do transportu przesyłek (najmniejszy Ford Transit nieprzypadkowo ma słowo „kurier” w nazwie), bo jest tańszy w zakupie i w obsłudze, ale większe modele oferują dodatkowe korzyści. Średniej wielkości samochody dostawcze mają zazwyczaj przestrzeń ładunkową o długości 2,4 metra, co pozwala na przyjęcie większej liczby typów zleceń na giełdach ofert. Średniej wielkości furgonetka sprawdzi się do prawie każdego zadania kurierskiego. Największe samochody dostawcze pozwalają przewieźć imponującą ilość paczek, jak i inne typy towaru. Wybór odpowiednio dużego furgonu może być jednak trudny, ze względu na liczne modele w ofercie producentów aut. Na szczęście istnieją wśród nich opcje ekonomiczne, co oznacza, że będziesz mieć pojazd wystarczająco duży do wszelkich dostaw, jednocześnie optymalizując wykorzystanie paliwa. Istnieją także furgonetki elektryczne w większych rozmiarach, oraz pojazdy typu plug-in hybrid w tej samej kategorii.

Najlepsze samochody kurierskie

Rozważając jakie są najlepsze pojazdy dla kuriera, trzeba pamiętać, że jeden rozmiar nie pasuje dla wszystkich. Najlepsze samochody dostawcze to takie, które odpowiadają twoim potrzebom. Przyjrzyjmy się więc kilku ważnym kwestiom, które należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu:

  • Zużycie paliwa – jednym z najlepszych sposobów na maksymalizację zarobków w działalności kurierskiej jest minimalizacja kosztów. Obejmuje to takie rzeczy, jak wydatki na ubezpieczenie i paliwo. Chociaż możesz zaoszczędzić paliwo, jeżdżąc oszczędnie, niektóre pojazdy dostawcze zawsze zużyją mniej litrów paliwa „na setkę” niż inne. Kiedy spędzasz dużo czasu w trasie, oszczędności na paliwie będą się kumulować. Jeśli interesują cię pojazdy dostawcze do krótkich kursów, zwróć uwagę jakie auto ma spalanie w ruchu miejskim. Poziom zużycia paliwa w ruchu miejskim podawany przez producenta, ale także w recenzjach i porównaniach, uwzględnia konieczność częstego ruszania i zatrzymywania, co będzie konieczne nawet poza centrami miast przy realizacji wielu dostaw blisko siebie. Jeśli bardziej interesują cię pojazdy do długich dostaw, ważniejsze jest zużycie paliwa w trasie, czyli ile kilometrów można przejechać na jednym litrze, spędzając większość czasu na autostradach czy drogach między miastami. Średnia tych dwóch wskaźników powie ci o przebiegu, jakiego możesz się spodziewać, wykonując jakąś kombinację tych dwóch typów usług. Niezależnie od tego, której opcji szukasz, najlepsze pojazdy dostawcze dla kurierów to te, w których nie zbankrutujesz na paliwie.
  • Niezawodność – to chyba najważniejsza cecha jakiej kurierzy oczekują od swojego środka transportu. Jedną z najgorszych rzeczy, które mogą się przydarzyć kurierowi, jest awaria furgonetki, gdy jesteś w trasie w celu realizacji dostaw. Problemy z furgonetkami mogą całkowicie wykoleić dzień pracy kierowcy i harmonogram dostaw, kosztując firmę cenny czas i niemałe pieniądze. Jeśli konkretna marka lub model furgonetki ma złą reputację jeśli chodzi o awarie, to lepiej go unikać i wybrać coś bardziej niezawodnego.
  • Pojemność – nie trzeba dodawać, że będziesz rozpoczynać każdy dzień z masą towaru w furgonetce (a jeśli nie, to może masz za duże auto?). Zanim wybierzesz auto kurierskie upewnij się, że wiesz jakich wolumenów dostaw i jakiego typu towaru możesz spodziewać się w ciągu typowego dnia roboczego. Jeśli dostarczasz większe i cięższe przedmioty, będziesz potrzebować większej furgonetki. To się wydaje oczywiste, ale trzeba pamiętać, że mniejszym vanem nadal można wiele zdziałać! Średnie i mniejsze furgonetki są świetne, gdy przewozisz dużo mniejszych przedmiotów i szukasz samochodów dostawczych do krótkich dostaw. Zawsze warto sprawdzić, ile miejsca do przechowywania oferuje van, aby upewnić się, że zapewnia to, czego potrzebujesz do wykonywania swojej pracy.
  • Wygoda – niezależnie od tego, czy szukasz najlepszych samochodów na dobry początek, czy potrzebne ci niezawodne auto dostawcze dla większego przedsiębiorstwa, warto pomyśleć o komforcie. Chociaż może to nie być jeden z twoich głównych priorytetów, będziesz musiał spędzić cały dzień w swojej furgonetce i chcesz móc to zrobić bez zbytniego dyskomfortu. Jeśli jesteś już przyzwyczajony do spędzania dużej ilości czasu w aucie, to wiesz jak ważne jest żeby czuć się w nim komfortowo. Komfort pracy pomaga kierowcy bardziej się nią cieszyć i wpływa na ogólne samopoczucie, dlatego zawsze upewnij się, że prowadzisz wygodny pojazd. Upewnienie się, że ty lub twoi kierowcy możecie jeździć wygodnie, jest szczególnie ważne, jeżeli interesuje cię auto dostawcze do długich dostaw.

Może Ci się spodobać