Kurier

Jakie są metody płatności w przypadku wysyłki za pobraniem?

Płatność za pobraniem

Z tego tekstu dowiesz się czym jest i jak działa przesyłka za pobraniem, jakie metody zapłaty są zwykle dostępne i jakie korzyści płatność za pobraniem u kuriera przynosi sprzedawcom i kupującym.

Co oznacza opłata za pobraniem?

Określenie przesyłka za pobraniem odnosi się do sytuacji, kiedy dokonujemy za przesyłkę płatności za pobraniem, czyli że płatność za zamówienie jest pobierana w momencie dostarczenia towaru do klienta. Warunki płatności (przesyłka za pobraniem lub płatność z góry) są zwykle uzgadniane przed sfinalizowaniem sprzedaży. Jeżeli uzgodniono płatność za pobraniem, to pobierana jest ona przy odbiorze, a nie przed wysyłką produktów. Należy pamiętać, że zapłacić nadal trzeba zanim towar zostanie przekazany, co zapobiega dostawie w przypadku, gdy płatność nie zostanie dokonana. Jeżeli płatność może zostać przekazana w części lub w całości po przekazaniu produktów klientom, to mówimy o kredycie udzielanym przez sprzedawcę (lub współpracującą instytucję finansową), najczęściej w postaci płatności ratalnej. Często spotykamy się z użyciem w odniesieniu do płatności za pobraniem skrótu COD, który pochodzi od angielskiego zwrotu cash-on-delivery. Trzeba zaznaczyć, że słowa cash nie należy tu rozumieć dosłownie jako gotówki, bo w tym kontekście odnosi się do szerszego użycia tego terminu. Mówiąc dokładniej, obejmuje ono w tym przypadku różne rodzaje płatności, w tym gotówkę, czyli banknoty i monety, ale także płatność kartą kredytową lub debetową, czekiem, a nawet płatności elektroniczne, takie jak BLIK czy szybki przelew on-line. Sposób dokonania płatności za pobraniem jest określany albo przez sprzedającego albo przez firmę realizującą dostawę, co oznacza, że kupujący musi być przygotowany do zapłaty pełnej kwoty po dostarczeniu towaru w jeden z dostępnych sposobów.

Metody płatności za pobraniem

To jak będzie można zapłacić za przesyłkę za pobraniem zależy przede wszystkim od sposobu dostawy i firmy jej dokonującej. Firmy kurierskie przyjmują zawsze gotówkę podczas doręczenia za pobraniem, a obecnie, kiedy rozpowszechniły się przenośne terminale płatnicze, w większości z nich do wyboru jest też płatność kartą. Podobnie w punktach odbioru standardem jest, że można zapłacić za przesyłkę pobraniową gotówką i kartą. Przesyłka za pobraniem dostępna jest też w Paczkomatach. W tym przypadku forma płatności zależy od konkretnej maszyny. Do wyboru jest m.in. płatność BLIKiem. Dodatkowo, w wiadomości o dostarczeniu przesyłki, jaką wysyła klientom InPost, znajduje się link do szybkich płatności on-line, za pomocą którego można wykonać szybki przelew. Generalnie tam, gdzie usługa realizowana jest przez człowieka, tam dostępna jest płatność gotówką i ewentualnie karta i BLIK, a w Paczkomacie nie można zapłacić gotówką.

Płatność gotówką ma przede wszystkim tą zaletę, że jest powszechnie akceptowana. Można w ten sposób płacić u listonosza, kuriera, na poczcie, w punkcie odbioru itd. W zasadzie wszędzie tam gdzie pieniądze przyjmuje żywy człowiek. Wadą tej formy zapłaty jest to, że często trzeba dysponować odliczoną kwotą. Nie każdy kto przyjmuje płatność za przesyłkę za pobraniem ma możliwość i obowiązek wydać nam resztę – na kuriera na przykład zwykle nie ma tu co liczyć. Problemem może być też współcześnie samo posiadanie gotówki. W czasach kiedy nawet korepetycji udziela się on-line, a karty płatnicze przyjmują nawet automaty do kawy, stragany na jarmarku i osiedlowy warzywniak, posiadanie gotówki, zwłaszcza w większych ilościach, nie jest wcale oczywiste. Dlatego właśnie firmy kurierskie wprowadziły możliwość płatności kartą za pobranie – oszczędza to kurierom i klientom kłopotów z szukaniem drobnych. Jest to po prostu wygodniejsze od zapłaty gotówką. Od kuriera można więc zwykle oczekiwać, że będzie miał terminal, ale w zasadzie nie musi i nie ma gwarancji, że taka usługa będzie dostępna. Poza tym, jednak nie każdy ma kartę, a zdarzają się też problemy z kartami, awarie terminali czy zaniki łączności. To jest wyższość gotówki: działa zawsze i nie jest zależna od technologii. BLIK ma podobne zalety i wady co karta płatnicza: nie trzeba mieć odliczonej kwoty ani gotówki w ogóle, ale z BLIKa korzysta jeszcze mniej ludzi niż z kart, a jak coś się popsuje, to nici z transakcji. Tyle że w tym przypadku do dokonywania płatności służy aplikacja bankowa w telefonie, który jest nieco bardziej awaryjny niż kawałek plastiku z chipem. Poza tym transakcja BLIKiem trwa jednak dłużej niż kartą. Za to BLIK jest nieco bezpieczniejszy od karty – nie ma ryzyka, że ktoś nam pobierze większą kwotę, podpatrzy PIN, zeskanuje dane karty, czy po cichu ściągnie z niej 50 zł terminalem zbliżeniowym, chociaż od kuriera dużej firmy to pewnie i tak nie ma co się tego obawiać. Wreszcie, szybki przelew on-line to po prostu płatność przelewem, taka sama jak przy płatności z góry, tyle że dokonujemy jej kiedy przesyłka już dotarła do Paczkomatu. Wadą jest oczywiście konieczność posiadania bankowości elektronicznej, czasem też w formie mobilnej, żeby móc płacić poza domem. Zaletą jest to, że można ominąć problemy techniczne z terminalem, kartami, czy telefonem.

Dlaczego sklepy oferują płatność za pobraniem?

Opcje płatności online i szybkie przelewy bankowe skutecznie wypierają przesyłki pobraniowe, ale są sytuacje, w których firmom opłaca się udostępnianie klientom zapłaty przy odbiorze. Dla nowych sklepów może to być korzystne jeśli nie mają jeszcze wyrobionej reputacji. Pomaga to udowodnić klientom rzetelność firmy, zapewniając, że jego towar zostanie wysłany i żądając jedynie zapłaty po zrealizowaniu zamówienia. Firmy mogą też kierować ofertę do klientów, którzy nie mają karty kredytowej i/lub bankowości elektronicznej, a dzięki przesyłkom za pobraniem mogą wciąż dokonać zakupu. Mogą też trafić do klientów, którzy na przykład nie mają zaufania do płatności on-line. Czasami klient woli płacić za pobraniem z innych powodów. Na przykład emeryci, osoby pracujące w domu, czy ogólnie ludzie, którzy wiedzą, że będą mogli bez problemu opłacić i otrzymać paczkę mogą uważać, że wygodniej im płacić za towar przy odbiorze. Aczkolwiek koszt nadania paczki za pobraniem jest zwykle wyższy, więc sama wygoda niekoniecznie jest wystarczającym powodem.

Może Ci się spodobać