Kurier

Zwrot paczki Paczkomatem – jak to zrobić?

Zwrot ze sklepu online

Zakupy przez Internet to atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnego shoppingu, która od lat zyskuje w oczach potencjalnych klientów, pozwalając zaoszczędzić czas i pieniądze! Przeszkodą nie do ominięcia pozostaje jednak brak możliwości wcześniejszego obejrzenia i dotknięcia zamawianych produktów. W takiej sytuacji zakup może niekiedy okazać się nieudany. Na szczęście sprzedawcy e-commerce coraz chętniej umożliwiają klientom bezpłatny zwrot towaru – i to w bardzo przystępnej formie, bo za pośrednictwem Paczkomatów InPost! Jak zwrócić paczkę z InPostem? Już podpowiadamy!

Jak dokonać zwrotu paczki w Paczkomacie?

Wzrost sprzedaży internetowej to konsekwencja bardzo wielu czynników, z czego jednym z nich jest możliwość zwracania towarów zakupionych w sklepach internetowych. Dzięki niej klienci przestali obawiać się straty pieniędzy w przypadku, gdy zamówione produkty nie spełniają oczekiwań. Obecnie sprzedawcy e-commerce coraz chętniej oferują opcję zwrotu bez ponoszenia dodatkowych kosztów przez kupującego. Jednym z najlepszych przykładów są Paczkomaty InPost, za pomocą których można łatwo i szybko odesłać towar prosto do sprzedawcy!

Jaką paczkę możemy zwrócić w Paczkomacie?

Paczkomaty InPost służą nie tylko do odbierania, ale i nadawania paczek przez klientów. Za ich pośrednictwem można wysyłać dowolne przesyłki, które finalnie zostaną doręczone do Paczkomatu odbiorczego lub przez kuriera do rąk własnych odbiorcy. Jedyne ograniczenie w tym zakresie stanowią gabaryty. Za pomocą Paczkomatów można nadawać paczki o określonych wymiarach tak, by zmieściły się do jednej z trzech skrytek:

 • Gabaryt A – max. wym. 8 x 38 x 64 cm, max. waga: 25 kg,
 • Gabaryt B – max. wym. 19 x 38 x 64 cm, max. waga: 25 kg,
 • Gabaryt C – max. wym. 41 x 38 x 64 cm, max. waga: 25 kg.

To, czy daną przesyłkę można zwrócić w Paczkomacie, zazwyczaj jednak łatwo określić bez konieczności mierzenia wymiarów opakowania. Jeżeli bowiem w tym samym pudełku zostało dostarczone zamówienie od sprzedawcy, bez problemu sprawdzi się ono również w przypadku zwrotu! Pamiętaj jednak o usunięciu starej etykiety, aby adres zwrotu był poprawny!

Zwrot paczki w Paczkomacie InPost – zrób to samodzielnie!

Zwrot Paczkomatem InPost to wygodna opcja, dzięki której klient nie musi czekać na przyjazd kuriera, gdy chce się szybko odesłać przedmiot. Samemu decyduje się o tym, kiedy idziemy do dowolnego Paczkomatu, aby nadać swój zwrot. Zanim jednak to nastąpi, trzeba taki zwrot zarejestrować, poprzez formularz zwrotu. Zatem najpierw wypełnij formularz zwrotu, a później zabierz się za przygotowanie przesyłki. Następnie pozostaje tylko odesłać przedmiot. Jak to zrobić?

Szybkie Nadania InPost

Pierwszą z możliwości zwrotu towaru jest usługa Szybkie Nadania. Sprawdzi się ona w przypadku sklepów, które nie mają podpisanej umowy z naszą firmą na obsługę zwrotów. Szacunkowo jest to jeden z najprostszych, najszybszych i najtańszych sposobów, by odesłać przedmiot do nadawcy, stąd też chętnie korzystają z niego także ci, którzy muszą nadać przesyłkę na własny koszt. Zwrot towaru ogranicza się zaś do kilku intuicyjnych kroków:

 1. W pierwszej kolejności przygotuj przesyłkę do drogi, aby jej zawartość nie uległa uszkodzeniu. Zadbaj o odpowiednie opakowanie produktów oraz załącz niezbędne dokumenty (np. fakturę, jeżeli jest to konieczne w procesie zwrotu).
 2. Wejdź na stronę InPost Szybkie Nadania i wybierz jedną z opcji dostawy (Paczkomat-Paczkomat lub Paczkomat-Dom lub Firma) oraz rozmiar przesyłki.
 3. Wypełnij formularz, podając niezbędne dane (w tym dane nadawcy, odbiorcy oraz adres dostawy).
 4. Sprawdź w podsumowaniu, czy wszystko się zgadza, a następnie zaakceptuj regulamin!
 5. Opłać przesyłkę za pomocą internetowego przelewu, wydrukuj etykietę i umieść kod zwrotu w widocznym miejscu na paczce.
 6. Udaj się do wybranego Paczkomatu, wpisz lub zeskanuj kod zwrotu i nadaj paczkę!

Szybkie Zwroty dla sklepów internetowych

Z myślą o tych, którzy na co dzień preferują zakupy w formie online, firma InPost przygotowała wygodną opcję Szybkich Zwrotów dla sklepów internetowych. Aby z niej skorzystać, wystarczy wypełnić formularz zwrotu i zanieść paczkę do wybranego Paczkomatu InPost. Jak wygląda to w praktyce?

 1. Przygotuj przesyłkę do podróży, dbając o jej odpowiednie zapakowanie.
 2. Wejdź na stronę internetową szybkiezwroty.pl i wypełnij formularz zwrotu, rozpoczynając od wyboru z listy sklepu internetowego, w którym chcesz go dokonać.
 3. Wypełnij formularz zwrotu, podając numer zamówienia, swoje dane osobowe oraz określ powód, dla którego chcesz zwrócić produkty.
 4. Złóż zlecenie za pomocą przycisku „Wyślij” i poczekaj na potwierdzenie otrzymania zgłoszenia. Wyślemy do Ciebie e-mail oraz wiadomość SMS, które będą zawierać kod zwrotu, który jest potrzebny, aby zwrócić paczkę.
 5. Udaj się do najbliższego Paczkomatu i nadaj paczkę, wprowadzając kod zwrotu na ekranie Paczkomatu. Umieść paczkę we wskazanej skrytce i gotowe! Nasz kurier z pewnością ją odbierze i dostarczy do odbiorcy!

Allegro InPost

Niewątpliwym liderem w dziedzinie internetowych zakupów od lat jest Allegro. Obecnie jest to największa platforma sprzedażowa w Polsce, na której internauci chętnie zakupują różnorodne towary. Od pewnego czasu firma InPost ściśle współpracuje z Allegro, a dzięki programowi Allegro Smart! oferuje klientom serwisu darmową dostawę oraz zwroty. Jak tego dokonać? Ponownie w kilku bardzo prostych krokach!

 1. Przygotuj przesyłkę i jej zawartość do nadania.
 2. Wejdź na stronę allegro.pl i zaloguj się do swojego konta. Następnie odwiedź zakładkę „Moje Allegro” i wyświetl szczegóły zakupu. Znajdź i zaznacz przedmiot, którego zwrotu chcesz dokonać.
 3. Wypełnij formularz zwrotu, podając przyczynę zwrotu towaru, dane konta do zwrotu środków oraz numer telefonu. W tym wypadku podanie adresu, pod który ma zostać nadana paczka, nie jest konieczne.
 4. Kliknij przycisk „Zwracam produkty” i czekaj na potwierdzenie. Otrzymasz od nas SMS, zawierający kod zwrotu.
 5. Udaj się do wybranego Paczkomatu InPost i użyj kodu zwrotu z wiadomości SMS, wpisując go na ekranie maszyny. Umieść paczkę w skrytce, która automatycznie się otworzy! Gotowe!

Zwroty z platformy sprzedażowej Allegro mogą być dokonywane także dla zamówień realizowanych za pośrednictwem usług Allegro miniKurier24 InPost oraz Allegro Kurier24 InPost. W każdym z tych przypadków wypełnij formularz zwrotu oraz postępuj zgodnie z powyższą instrukcją. Z tym jednak wyjątkiem, że zwracając paczkę Allegro miniKurier24, musisz udać się z nią i kodem zwrotu do Punktu Obsługi Klienta InPost. Przesyłki realizowane przez Allegro Kurier24 InPost, których waga i wymiary nie przekraczają gabarytów skrytek, mogą być zwracane za pośrednictwem Paczkomatów InPost.

Jak przygotować paczkę do zwrotu?

Odkąd sklepy internetowe coraz chętniej oferują możliwość zwrotu towaru, klienci częściej i w większych ilościach zapełniają wirtualne koszyki. Jeżeli więc zdarzyło Ci się kupić produkty, które nie spełniają Twoich oczekiwań, nie martw się stratą pieniędzy i od razu zacznij przygotowywać paczkę do zwrotu! O czym warto pamiętać? Z pewnością o odpowiednim zapakowaniu przedmiotów, aby nie uległy one uszkodzeniu w trakcie transportu. Odsyłając towar do sprzedawcy, najlepiej wykorzystać to samo opakowanie, w którym został on dostarczony. Należy jednak pamiętać o usunięciu wszelkich etykiet czy naklejek, które mogłyby zmylić kuriera. Jeżeli tego wymaga procedura, umieść kod zwrotu w widocznym miejscu na opakowaniu, aby w trakcie wszystkich etapów doręczenia, był on widoczny i łatwy do zeskanowania. Jeżeli tylko wprowadzasz kod zwrotu na ekranie Paczkomatu, nie musisz martwić się tym krokiem! Zawsze jednak dokładnie wypełnij formularz zwrotu, a przesyłka z pewnością trafi pod wskazany adres! Nadawaj paczki kurierskie z InPost i ciesz się wieloma możliwościami!

Może Ci się spodobać